
Vemte výtažek z Altered Carbon a přidejte českou kriminálku. Dolijte trochu experimentální technologie (a technologie budoucnosti), následně přidejte něco dystopické šedi a na dochucení pár cyberpunkových klišé (zlá korporace; zkorumpovaný polda; ani dobrý, ani zlý hlavní hrdina). Pořádně promíchtejte a nalejte do sklenice na Deus Ex: Human Revolution. Tak takovýhle koktejl je české sci-fi Bod obnovy. A chutná fakt dobře.
Když jsem před pár měsícema viděl trailer na cyberpunkovym subredditu nabušený efekty a správnou tech-dystopia atmosférou, i přes výrazně čpíci vykrádačku Altered Carbon jsem si řekl wow. Skoro se mi nechtělo věřit, že takovýhle film může být český, když jediný kvalitní český sci-fi byla Ikarie XB-1, a to už je hoooodně dávno. A tak jsem se nemohl dočkat až bude v kinech. Jaké jsou moje dojmy, a hlavně – přetrvalo wow?
Zápletka je celkem jednoduchá – vyšetřování vraždy. To ale vůbec nevadí, protože cyberpunk se hodně inspiroval noir detektivkama. Třeba trilogie Virex Erica Browna. Cyberpunková Praha vypadá dobře, narozdíl od většiny cyberpunkových děl atmosféra nevypadá jako “špatný den v Hongkongu” (neony a déšť), ale správně dystopická šeď evokující ve mě spíš depresivní Equilibrium a k noirové detektivce se hodí spíš. Atmosféru dokresluje hudba, často postavená na latinských chorálech připomínající trailer k Deus Ex: Human Revolution a stylově dokreslující “obcházení Boha” například při scéně procesu obnovy. Stran efektů – bohužel, všechny se vyčerpaly v traileru, ale protože Bod obnovy je cyberpunková detektivka, ne sci-fi akčňák, filmu to níjak výrazně neublíží.
V úvodním proslovu se poukazuje na vývoj technologií jdoucí ruku v ruce se stále se víc rozvírajícíma sociálníma nůžkama. To vede k zamyšlení, a film tak jako každý jiný cyberpunkový počin (hlavně u hloubavějších myslí) přináší spoustu otázek souvisejících s rozvojem technologie. Je mysl zkopírovaná do cloudu pořád ta samá osobnost jako původní zdroj? Když nějaký upload mého já nahraný do těla provede vraždu, je vrahem i předchozí záloha mysli? Měla by být potrestána?
Možná si řeknete – je to fakt sci-fi a to se určitě nestane. Ale je nutné si uvědomit, že díky moderním technologiím se stále víc dozvídame o lidském těle (hlavne genomu a mozku). Máme tu projekty jako Neuralink a díky exponenciálnímu rozvoji technologií a čím dál větším prolínání moderní medicíny a technologií nevíme co přinesou dny příští. A tak dřiv nebo pozdějš si budeme muset položit otázku: Už jste se dnes zálohovali?